4 wskazów dotyczące jazdy rowerem po górach

Kolarstwo górskie wymaga od Ciebie szybkiej reakcji na przeszkody znajdujące się na trasie. Kiedy jesteś początkujący lub tylko przez krótki czas uprawiasz kolarstwo górskie, rozwijanie nowych umiejętności może wymagać trochę pracy. W tym artykule znajdziesz 5 podstawowych sekretów, które pomogą Ci poprawić swoje umiejętności jazdy na rowerze górskim.

1. Spoglądaj prosto przed siebie

To jest najważniejszy sekret. Częstym błędem, u rowerzystów, którzy dopiero zaczynają, jest fiksacja wzroku na przednim kole. Z tego powodu nie mamy wglądu w drogę i nie przewidujemy naszych ruchów. Dlatego jednym z najlepszych zaleceń jest skupienie spojrzenia 5 do 10 metrów przed przednim kołem. Pozwala to na przewidywanie ruchów, a tym samym lepszą kontrolę nad ciałem i rowerem.

2. Prawidłowe ułożenie stóp

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na ułożenie stóp na pedałach. Pamiętaj, że środkowa część stopy powinna spoczywać na osi pedału. Nie pięta czy łuk stopy. Dzięki temu podczas pedałowania skuteczniej przekazuje się energię do pedału. Oprócz tego, że pedałowanie jest bardziej efektywne, unika się kontuzji.

Podczas zjazdów ważne jest również zwrócenie uwagi na pozycję pedałów, a tym samym stóp. W tym przypadku pedały powinny znajdować się w pozycji poziomej. W ten sposób Twoja pozycja będzie całkowicie zrównoważona, dzięki czemu będziesz mógł omijać przeszkody po drodze i nie będziesz ryzykował uderzenia w kamień lub korzeń.

3. Wystaw łokcie

Nierzadko podczas pierwszych kilku jazd pojawia się odruch przylegania łokci do ciała. Ogranicza to jednak ruch i nie pozwala na prawidłowe manewrowanie. Sekretem jest skoncentrowanie się na wyciągnięciu łokci. Na początek nawet wskazane jest, aby trochę przesadzić. Będziesz zaskoczony, jak, niemal automatycznie, skorygujesz pozycję swoich pleców i ramion. Zauważysz lepszą kontrolę nad kierownicą, co pozwoli Ci omijać w lepszy sposób przeszkody na zjeździe.

4. Praktyka, praktyka, praktyka

Podczas jazdy na rowerze górskim podczas każdej przejażdżki uczysz się czegoś nowego, czy to jest lepsza pozycja do pedałowania, czy przeszkoda do pokonania. Praktyka czyni mistrza! Im więcej powtórzeń wykonasz, tym szybciej rozwiniesz pamięć mięśniową. Na początku będzie to wymagało trochę pracy, ale z praktyką przekonasz się, że to, co było dla Ciebie niemożliwe, teraz jest łatwiejsze lub mniej uciążliwe.
Dotyczy to zarówno drogi w górę, jak i w dół. To, co dziś jest dla ciebie bardzo trudną wspinaczką, jeśli przez miesiąc będziesz podążał tą samą trasą, zobaczysz, że pod koniec miesiąca okaże się, że wspinaczka nie jest już trudna. Na początek polecamy trasy rowerowe w Beskidzie Śląskim, o których przeczytasz tutaj: https://www.infobeskidy.pl/ciekawe-trasy-rowerowe-w-beskidzie-slaskim-sprobuj-wyruszyc-jeszcze-tej-jesieni