Aktywność fizyczna i jazda na rowerze

„Aktywny styl życia i ruch na świeżym powietrzu pomagają utrzymać dobrą kondycję, ładną sylwetkę oraz zdrowie. Jazda na rowerze to jedna z aktywności fizycznych zalecana dla każdego, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

Jazda na rowerze jest jedną z najczęściej wybieranych aktywności fizycznych. Rower często służy do przemieszczania się na niewielkich odległościach. Uważany jest za najszybszy środek lokomocyjny zwłaszcza w miejscach o wzmożonych ruchu samochodowym. Narastające zainteresowanie ochroną środowiska powoduje coraz większe zainteresowanie rowerami. Powstają nowe ścieżki rowerowe oraz stacje umożliwiające wypożyczanie rowerów i niewymagające oddania roweru do miejsca wypożyczenia.

Rower jako środek lokomocji

Publiczne wypożyczalnie miejskie rowerów to świetne rozwiązanie dla osób pokonujących krótkie dystanse np. do pracy lub szkoły. Wypożyczalnie umożliwiają wypożyczenie roweru oraz poruszanie się nim przez dowolny czas, oraz oddanie sprzętu w dowolnie wybranej stacji. Wypożyczalnie rowerów dostępne są w różnych rejonach Polski. Duża popularność roweru jako środka lokomocji umożliwiającego szybkie i sprawne poruszanie się sprawia, że otwierane są nowe punkty wypożyczania rowerów zarówno w większych, jak i w mniejszych miastach. W sezonie urlopowym bez problemu możemy wypożyczyć rower i inne akcesoria rowerowe np. przyczepki do rowerów w popularnych miejscowościach wypoczynkowych. Jazda na rowerze szczególnie popularna jest w Holandii – rower używany jest, tam w ok. 30% podroży.

Jazda na rowerze – sport dla każdego

Jazda na rowerze jako aktywność fizyczna dostępna jest niemal dla każdego. Wycieczki rowerowe szczególnie po terenach zielonych to świetny trening dla serca. Jeżdżąc, na rowerze zwiększamy, odporność organizmu, wzmacniamy muskulaturę oraz dotleniamy organizm. Jazda na rowerze jak każda dyscyplina sportowa wymaga od nas wysiłku fizycznego, podczas którego wyzwalane są endorfiny – hormony te nazywane są hormonami szczęścia z uwagi na ich działanie. Endorfiny poprawiają nam nastrój, minimalizują zmęczenie i sprawiają, że czujemy się szczęśliwi i zrelaksowani. Wybierając rower jako środek lokomocji oraz jako dyscyplinę sportową inwestujemy w swoje zdrowie, wygląd i dobre samopoczucie.”