Idzie wiosna – przesiądź się na rower! Zalety jazdy na rowerze

W ostatnich dniach pomimo silnych podmuchów wiatru, czuć już wiosnę. Gołym okiem też ją widać – w ogródkach wschodzą krokusy, a nad głowami zaczynają latać powracające z ciepłych krajów bociany. To dobry moment, aby przesiąść się z komunikacji miejskiej i samochodu osobowego… na rower! Jakie zalety kryją się za jazdą na rowerze?

Jazda na rowerze – korzyści dla ciała

Jazda pojazdem jednośladowym to przede wszystkim trening cardio. I choć wydawałoby się, że podczas tego rodzaju aktywności pracują tylko mięśnie nóg, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Do pracy angażowane są bowiem również mięśnie: pośladków, brzucha, grzbietu i ramion. Jeśli ktoś chce zgubić zbędne kilogramy, codzienne pokonywanie kilkunastu kilometrów na siodełku (choćby z domu do pracy i z powrotem) już po kilku tygodniach przyniesie pierwsze efekty (oczywiście nie można zapominać przy tym o zdrowej, zbilansowanej diecie).

Jazda na rowerze poprawia krążenie krwi. Badania wykazały, że systematyczne pedałowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego.

Jazda na rowerze – w zdrowym ciele zdrowy duch!

Przejażdżka rowerowa ma zbawienny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również cały układ nerwowy. Dotleniając płuca, poprawiamy swoje samopoczucie. Wzrasta poziom endorfin (no dobrze, może nie w momentach, kiedy musimy pokonać górkę:)) zwanych inaczej hormonami szczęścia. Jazda na rowerze znakomicie więc stymuluje funkcjonowanie półkul mózgowych, zmniejszając napięcie psychiczne. Jeśli czujemy, że wstaliśmy rano lewą nogą, warto wybrać się na rowerową eskapadę!

A dzięki https://www.kondycja.pl możesz znaleźć dodatkowe ćwiczenia i dyscypliny sportowe, które pozwolą Ci cieszyć się świetnym zdrowiem.

Rower, a środowisko

Przesiadając się na rower, przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska. Jest to pojazd całkowicie ekologiczny. Wyobraźmy sobie, jak bardzo zmieniłaby się jakość powietrza, gdyby każdy z nas wybrał rower jako główny środek lokomocji! Marzenia ściętej głowy? Cóż, w życiu wszystko jest możliwe. Jeśli my postaramy się przyjąć proekologiczną postawę, może przyjaciele i rodzina pójdą w nasze ślady?

Mniejsze koszty

Bilety na komunikację, benzyna, usługi mechaniki samochodowej – każdy kierowca wie, ile to wszystko kosztuje. Jeśli dodać do tego skutki inflacji i rosnące aktualnie ceny za paliwo, wniosek nasuwa się sam. Jazda samochodem staje się mało ekonomiczna. Rower oznacza dla nas dużo mniejsze wydatki. Serwisowanie dotyczy, takich czynności jak rutynowa kontrola roweru, zmiana dętki, czy pompowanie kół. Oczywiście czasem musimy liczyć się z wyższymi cenami, ale są one nieporównywalne z kosztami eksploatacji auta.