Jak dobrać fotelik rowerowy dla dziecka?

Coraz więcej osób kocha jednoślady, a gdy zostają rodzicami, pragną przekazać to zamiłowanie dziecku. Wspólne wycieczki wzmacniają więzi, zachęcają do aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Dodatkowo dojeżdżając rowerem z maluszkiem do żłobka lub przedszkola uczymy zasad ruchu drogowego. Bezpieczeństwo to podstawa. Dlatego warto zadbać o odpowiednie dobranie fotelika rowerowego. Najpierw trzeba określić czy dziecko jest już gotowe na taką podróż. Jeżeli ma poniżej 9 miesięcy życia, nie potrafi samodzielnie siedzieć i utrzymywać stabilnej postawy, wyprawę trzeba odłożyć. Dziecko jest gotowe na rowerową eskapadę po 1 roku życia i można je przewozić w ten sposób do 7 urodzin.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika rowerowego?

Wybierają  fotelik, należy zwrócić uwagę na maksymalną wagę dziecka dla danego modelu, kształt oparcia oraz spełnianie norm bezpieczeństwa EN 14344 lub TUV/GS. Czym są te normy oraz dlaczego są istotne? Sprawdź w artykule na zPowiatu.pl. Istotny jest także materiał wykonania. Najlepiej oddychający i łatwy w czyszczeniu.

Rodzaje fotelika rowerowego dla dziecka ze względu na miejsce montażu dzielimy na:

  • Foteliki przednie montowane do sztycy kierownicy

Maksymalna waga przewożonego dziecka to 15 kg. Umożliwia obserwacje i kontakt z maluszkiem w trakcie podróży. Ułatwia założenie osłony przeciwdeszczowej. Może ograniczyć manewry kierownicą

  • Foteliki tylne montowane do ramy lub bagażnika

Wytrzymują duże obciążenia do 22 kg. Nie utrudniają kierowania jednośladem. Powodują mniejsza stabilność rower oraz pogarszają komfort wysiadania.

Niezależnie, jaki model fotelika wybierzemy, należy pamiętać o jego prawidłowym zamocowaniu. Zminimalizuje to ryzyko wypadku. Przed pierwszą wyprawą w foteliku rowerowym  dziecko powinno być przypięte pasami, mieć założony kask oraz posiadać elementy odblaskowe. Dla zwiększenia wygodny można zainwestować w zagłówek lub pelerynę przeciwdeszczową. Wówczas maluch jest gotowy na pierwszą rowerową przejażdżkę i kto wie może pokocha ją równie mocno jak rodzice.