Jak działa rower elektryczny?

Wbrew pozorom rower z silnikiem działa tylko wtedy, gdy pedałujemy. Dzieje się tak dlatego, że choć technicznie byłoby możliwe, aby poruszał się on bez naszego ruchu, prawo wymaga, aby silnik działał tylko wtedy, gdy pedałujemy, w przeciwnym razie nie można by go już uznać za rower. Aby zasilić silnik, rowery posiadają baterię, która jest ładowana poprzez podłączenie jej do ładowarki, która z kolei jest podłączona do sieci elektrycznej. W tym artykule wyjaśniamy szczegółowo jak działa rower z silnikiem.

Bateria

Silnik roweru zasilany jest z akumulatora. Baterie, których żywotność wynosi średnio około dwóch lat, można wyjąć lub naładować w rowerze. Muszą być podłączone do ładowarki, czyli takiej, która podłącza się do sieci elektrycznej. Zwykle mają one zasięg od 25 do 70 kilometrów, w zależności od zakupionego modelu roweru.

Pedałowanie

Jednak mimo posiadania tego akumulatora, silnik naszego roweru nie zacznie działać, dopóki nie będziemy pedałować. Wiedza o tym jest kluczowa, aby zrozumieć, jak działa rower z napędem silnikowym. Silnik jest więc pomocą, nie jest podstawą ruchu roweru, bo gdyby był, to przestałby być rowerem, a stał się motocyklem.

Czujnik

Pedały roweru z napędem posiadają czujnik komunikujący się bezpośrednio z silnikiem, który dzięki temu wie, kiedy może rozpocząć pracę. W zależności od modelu możemy regulować stopień wspomagania, jaki chcemy, aby silnik zapewniał. Jednak silnik, którego maksymalna moc nie przekracza 250 W, zatrzyma się po osiągnięciu 25 km/h. Dodatkowo mamy możliwość korzystania z roweru z silnikiem jak ze zwykłego roweru, dzięki czemu silnik nie pracuje w żadnym momencie.

Pogoda

Możemy się zastanawiać, jak działa rower z silnikiem podczas deszczu, bo przecież części elektryczne mogłyby ulec uszkodzeniu. Otóż w tej kwestii powinniśmy być uspokojeni, gdyż rower z napędem silnikowym może być bezpiecznie używany podczas deszczu. Jednak gdy maszyna kończy swoją pracę, należy wysuszyć części elektryczne, czyli sterowniki, okablowanie i akumulator.

Źródło: https://www.ploteczkowo.pl – blog lifestyle o aktywnościach fizycznych, sporcie i zdrowiu.