Jaki typ roweru będzie odpowiedni dla nas?

Jaki rower wybrać by spełniał on jak najlepiej nasze wymagania? Na rynku dziś znajdziemy wiele rodzajów rowerów, które bardzo różnią się swoimi właściwościami jezdnymi. Rower należy więc wybrać na podstawie własnej przeprowadzonej analizy, która nam odpowie na pytanie, gdzie będziemy jeździć rowerem oraz do czego głównie będzie nam służył rower?

Obecnie możemy wyróżnić kilka popularnych typów rowerów :

1. Rower miejski. Jest to odmiana roweru, który jak sama nazwa wskazuje został zaprojektowany głównie do poruszania się po mieście. Jego opony bowiem mają niski bieżnik przystosowany do jazdy wyłącznie po asfalcie lub kostce brukowej. Brakuje mu zazwyczaj przerzutek, a więc nie będzie rozwijać dużych prędkości. Jest za to bardzo wygodny i posiada duże i miękkie siodełko. Często wyposażony jest w kosz z przodu, który świetnie nada się jako miejsce na torebkę lub małą torbę na zakupy. Polecany jest osobom, które będą używały roweru jako środek lokomocji do pracy lub na drobne zakupy w mieście.

2. Rower górski. Jest to odmiana roweru, stworzona do jazdy po trudnym terenie. Posiada on specjalne ogumienie o bieżniku z wypustkami po bokach, które pomagają w utrzymaniu przyczepności na szutrowej drodze pełnej kamieni orz sypkiego piasku. Posiada on wiele przełożeń, tak więc na najniższym biegu łatwo podjedziemy pod górkę, a na prostym odcinku wybierając najwyższy bieg rozwiniemy całkiem pokaźną prędkość. Droższe modele wyposażone są w amortyzatory na przednich widełkach oraz pod siodełkiem, co poprawia komfort jazdy na dziurach i kamieniach. Polecany jest osobom, które uwielbiają weekendowe wycieczki w górskie tereny i chcą poczuć trochę adrenaliny podczas górskiej jazdy.

3. Rower trekkingowy. Jest to odmiana roweru, która łączy cechy roweru miejskiego oraz górskiego. Posiada on opony z bieżnikiem, który dobrze będzie spisywał się na asfalcie, ale także nie zawiedzie nas na szutrowej drodze. Nie jest on jednak polecany w górskie trudne trasy. Nie jest on tak wygodny jak rower miejski – jego siodełko jest bardziej sportowe, a pozycja za kierownicą bardziej pochylona. Posiada on wiele przełożeń, dzięki czemu możemy prędkość. Jest on polecany osobom, które lubią rowerowe wycieczki po zróżnicowanym terenie w mieście oraz poza nim. Można doczepić do niego rowerowy bagażnik i zapakować przydatne rzeczy na przykład na piknik.