Rower najzdrowszy i najwspanialszy środek lokomocji

Rower od dawna jest uważany za najprostszy, podstawowy, jednośladowy środek lokomocji. Dziś rowery w niektórych krajach są bardzo popularne. Pomagają dotrzeć do pracy lub sklepu, jak również są to popularne na całym świecie środki lokomocji służące do rekreacji. Wycieczki rowerowe, to jedna z ulubionych form rekreacji dla jednostki, pary lub całej rodziny. W Polsce także coraz więcej osób pozostawia samochód i przesiada się na rower.
Współczesne rowery są wygodne, dobrze wyposażone i co też ważne dzięki nim można poczynić oszczędności, gdyż jeżdżąc na rowerze nie trzeba inwestować w paliwo. Nie sposób ominąć tu wpływu roweru na zdrowie człowieka. Istnieją rowery stacjonarne służące do rehabilitacji, rowery zasilane elektrycznie dla osób niemogących pedałować, jak i wszelkiego rodzaju rowery pedałowe. Jazda na rowerze sprzyja naszemu sercu, płucom i układowi odpornościowemu, jak i naszej psychice.

Sklep rowerowy online

Trochę historii roweru
Wszystko zaczęło się na początku dziewiętnastego wieku. Dziś, gdy mija 200 lat od czasu wynalezienia tego jednośladu aż trudno uwierzyć, że pierwsze rowery wykonane były z drewna i nie posiadały pedałów i napędzane były stopami.
Z czasem w drodze rozwoju powstała nowa wersja roweru, który posiadał trzy, a czasem nawet cztery koła i nazwany był tricyklem lub kwadrycyklem. Rowery te były różnego kształtu i posiadały już pedały, a nawet korbki ręczne, lecz nie miały jeszcze łańcuchów.
Dopiero w drugiej połowie XIX wieku wynaleziono metalowy rower dwukołowy, który poruszał się dzięki pedałowaniu, lecz opony były w nim żelazne, co sprawiało, że był ciężki i niewygodny. Był trudny w obsłudze i nazywano go łamaczem kości. Używali go mężczyźni, lecz dla kobiet był nieodpowiedni.
Prawdziwą rewolucją było zastąpienie opon żelaznych gumowymi. Dzięki tym wynalazkom rowery zyskały popularność. Pod koniec XIX wieku rowery były już dużo lżejsze, wygodniejsze, łatwiejsze w obsłudze i szybsze. I dzięki temu można było pokonywać dłuższe trasy.
Specyficznie wyglądające rowery posiadające nierówne koła produkowano niemalże do końca XIX wieku i zwano ich bicyklami. Wyróżniały ich duże przednie koła. Koła w bicyklach dochodziły czasem do gigantycznych wielkości, a koło tylne były małe.
Co zrewolucjonizowało rowery?
Dopiero pod koniec XIX wieku rower dzięki gumowym oponom, szprychom, łożyskom kulkowym, łańcuchom, kołom zębatym, kierownicy i hamulcom stał się rowerem bezpiecznym pojazdem jednośladowym. I od tej pory z tych pojazdów jednośladowych mogły również korzystać kobiety.

Wyposażenie współczesnego rowerzysty
W dwudziestym pierwszym wieku rowery są świetnie wyposażone i przeznaczone do przemieszczania się na różnym terenie. Dziś jeżdżąc na rowerze należy mieć specjalne wyposażenie, na które składają się tylne i przednie światła, kamizelka odblaskowa, opaski i breloczki odblaskowe. Wszystko po to, abyśmy byli bezpieczni na drodze. Należy używać ich nie tylko wieczorem i w nocy, lecz również podczas dnia. Niezbędny dla rowerzysty w celu ochrony ciała jest też kask ochronny i ochraniacze kolan. Wybierając się na wycieczkę nie wolno zapomnieć o odpowiednim ubraniu oraz o ubraniu na zmianę, obuwiu i płaszczu nieprzemakalnym. A także o torbie wodoodpornej, w której znajdzie się podręczna apteczka, latarka, odporne na wodę etui na dokumenty i pieniądze lub karty płatnicze, zeszyt i długopisem butelka z piciem i kubkami oraz prowiant.