Warszawskie rowery miejskie

Od kilku już lat w stolicy dostępne są rowery miejskie na wynajem. System ten cieszy się ogromną popularnością, nie tylko wśród warszawiaków ale także wśród gości i turystów.

Po co stworzono system rowerów miejskich na wynajem?

Rowery miejskie na wynajem dostępne są już w kilkudziesięciu miastach Polski. Największy tego typu system występuje w stolicy i obecnie jest on bardzo rozbudowany. Władze miasta popularyzują systemy rowerów na wynajem po to aby zmniejszyć zakorkowanie miejskich ulic oraz upowszechniać postawy ekologiczne. Ponadto bardzo ważne jest także to, że mieszkańcy mają okazję do zdrowej aktywności fizycznej.

Jak działają warszawskie rowery miejskie?

W wielu miejscach w Warszawie stworzono specjalne stacje rowerowe. W punktach tych ustawione są rowery na wynajem. Dostępny jest również specjalny panel, dzięki któremu można te rowery wypożyczać. Lokalizacje stacji zostały tak wybrane aby znajdowały się one w miejscach atrakcyjnych turystycznie, w miejscach często uczęszczanych oraz tam gdzie jest bardzo dobrze rozbudowana sieć ścieżek rowerowych. Wynajem rowerów miejskich jest płatny, jednak opłaty te można uznać za symboliczne. Korzystając z tego sposobu przemieszczania będzie można dojechać do innej dzielnicy miasta zdecydowanie taniej niż przy użyciu komunikacji publicznej.

Co trzeba zrobić aby móc korzystać z rowerów miejskich?

Aby móc korzystać z rowerów miejskich trzeba się zarejestrować na stronie internetowej. Oznacza ta konieczność podania swoich najważniejszych danych osobowych, wprowadzenia kodu PIN, który zostanie przysłany sms-em oraz kliknięcia w link aktywacyjny. Następnym krokiem będzie doładowanie konta kwotą minimum 10 zł albo podpięcie karty płatniczej. Po tych wszystkich czynnościach konto jest już aktywne i można wynajmować rowery. Wynajem można przeprowadzać na dwa sposoby: z użyciem panelu, który stoi przy stacji albo z użyciem specjalnej aplikacji. Wystarczy więc podejść do panelu dotykowego i postępować według wskazówek na ekranie.

Aby odpiąć rower trzeba będzie wprowadzić jego numer, wyciąć go ze stojaka oraz otworzyć obejmę za pomocą kodu, który wyświetli się na panelu. Od tego czasu naliczane są już opłaty. W Warszawie wygląda to tak, że pierwsze 20 minut jazdy jest zupełnie bezpłatne. Za pierwszą godzinę korzystania trzeba będzie zapłacić 1 zł a za drugą godzinę 3 zł. Gdy chcemy zwrócić rower wstawiamy go do wolnego stojaka i również postępujemy według instrukcji na ekranie.  Gdy nie ma wolnego stojaka trzeba taki rower zapiąć z pomocą obejmy i przetasować cyfry na kłódce.

Warszawskie rowery miejskie cieszą się bardzo dużą popularnością, szczególnie w ciepłych miesiącach roku. Chętnie korzystają z nich osoby przyjezdne, które nie mają na miejscu własnych rowerów a chcą w ten sposób pozwiedzać stolice.

Możesz też wybrać się na rowerowe zwiedzanie najlepszych atrakcji Elbląga albo innej miejscowości w Polsce.