Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą

1. WYBIERZ JASNE, CZĘSTO UCZĘSZCZANE MIEJSCE DO PARKOWANIA ROWERU

Jeśli musisz zaparkować rower na otwartej ulicy, oto kilka wskazówek, jak zmniejszyć ryzyko. Im większy ruch pieszych i im lepiej oświetlone są miejsca, tym trudniej jest złodziejowi działać niezauważonym przez przechodniów. Jednak złodzieje są znani nawet z tego, że przecinają zamki przenośnymi szlifierkami kątowymi, w biały dzień na ruchliwych ulicach.

Wyznaczony parking rowerowy jest bezpieczniejszy, ponieważ większość z nich jest monitorowana przez kamery. W kradzieży roweru w Pabianicach kamery zarejestrowały sprawcę, co pomogło w dochodzeniu. Jeżeli nie możesz wnieść roweru po schodach do mieszkania, najlepszym rozwiązaniem jest zaparkowanie go za zamkniętymi drzwiami – na przykład na wewnętrznym dziedzińcu. Należy unikać pozostawiania roweru na ulicy, gdzie jest on coraz bardziej narażony na potencjalną kradzież. Jeżeli musisz zostawić rower na ulicy, należy wybrać miejsce o największym natężeniu ruchu pieszych .

2. ZAINWESTUJ W SOLIDNY I WYTRZYMAŁY ZAMEK TYPU D-LOCK

Twoją pierwszą linią obrony przed kradzieżą roweru powinien być solidny zamek typu D-lock. Po zablokowaniu ramy roweru za pomocą zamka typu D-lock, upewnij się, że jest on przymocowany do czegoś zakotwiczonego w podłożu. Doskonale nadaje się do tego latarnia, znak drogowy lub solidny płot. Upewnij się tylko, że nie utrudniasz ruchu ani nie blokujesz dostępu pieszym. Wybierz rozmiar zamka, który pasuje ciasno wokół latarni i ramy, minimalizując przestrzeń, którą złodziej może wykorzystać do uzyskania dźwigni z łomem, aby po prostu złamać zamek siłą.

W zależności od poziomu zagrożenia w Twojej okolicy i rodzaju uprawianej turystyki rowerowej, wybierz odpowiedni poziom wytrzymałości zamka. Im wyższy jest poziom zagrożenia – np. kampusy szkolne, większe miasta – będziesz musiał użyć większego i cięższego zamka.

3. ROZWAŻ WYKUPIENIE SPECJALNEJ POLISY UBEZPIECZENIOWEJ DLA ROWERU

Ściśle rzecz biorąc, nie jest to wskazówka, jak chronić swój rower przed kradzieżą, ale raczej jak zminimalizować negatywne konsekwencje w przypadku, gdy rower faktycznie zostanie skradziony. Jeśli masz stosunkowo drogi rower, może powinieneś to rozważyć? Większość ludzi uważa, że ich ubezpieczenie domu pokryje koszty roweru w przypadku kradzieży, ale może się okazać, że czeka ich niemiła niespodzianka.